Vše, co byste měli vědět o ceně vývoje
Kolik stojí tvorba mobilní nebo webové aplikace na míru?
Pojďme si říct, v čem spočívá nacenění projektu a vývoje aplikace, abyste dostali takový produkt, jaký jste si vysnili. Kolik tedy stojí tvorba mobilní nebo webové aplikace?
Vyvíjet aplikaci v řádu desítek tisíc pro širokou masu lidí dnes prakticky nedává smysl. Když povážíme, že jakýkoli vývoj je většinou minimálně na jednotky měsíců, platy programátorů a zdrojů jsou opravdu vysoko, tak je to jednoduchá matematika. Pokud má mít aplikace smysl a má správně fungovat, tak budou ceny minimálně ve statisících. Ceny vývoje aplikací bychom mohli v podstatě rozdělit do několika kategorií.
Do půl milionu
Aplikace, které jsou v dnešním světě spíše menší, ale není důvod se jim vyhýbat. I malá věc může pohnout světem a následně se rozvíjet. Počítejte ale s tím, že vývoj takové aplikace bude opravdu minimalistický a nejspíš ji budete chtít v dalších fázích rozvíjet.Půl milionu až milion
S takovýmto rozpočtem se už dá postavit slušné MVP a vytvořit tak pěkný koncept první verze aplikace. Poměrně rychle spustíte aplikaci na trh za rozumné peníze a můžete začít sbírat zpětnou vazbu a první zákazníky. Další vývoj pak můžete financovat z běžícího projektu.Milion až tři
Tady už se dá vytvořit rozsáhlá a velká aplikace, často webová i mobilní zároveň. Aplikace se dokáže napojit na externí systémy, je poměrně propracovaná, má několik úrovní uživatelských přístupů a administrací.3 miliony a více
V takových cenách lze postavit robustní aplikaci, která trvá vyvinout od půl roku a více. Tyto aplikace bývají vysoce propracované a vyvíjí se kontinuálně, často agilně s několika týmy lidí zároveň.Je však potřeba si říct, že každý projekt naceňujeme individuálně. U každého projektu je nutné konzultovat jednotlivé funkcionality, aby byl vývoj aplikace efektivní. Ceník jako v kadeřnictví zde bohužel nenajdete, ale snad jsme alespoň trochu přiblížili, jak to chodí.
Jaké jsou nejčastější důvody prodražování vývoje aplikace?
Kuchařka úspěšného projektu
Po letech práce pro různé klienty s různými zkušenostmi s jinými vývojáři jsme dali dohromady kuchařku úspěšného projektu
Promyslete cíl předem
Dlouho předtím, než budete kreslit design mobilní aplikace nebo webu, plánovat funkce a promýšlet marketing, zeptejte se sami sebe, co od produktu očekáváte. Má to být neziskový projekt? Marketingový nástroj? Nová služba nebo produkt? Nebo chcete svým dlouhodobým klientům usnadnit život? Ať je to jakkoliv, určete si předem cíl, který se během celého vývoje a propagace nebude muset měnit.
Hledejte spolehlivého partnera
Hledejte agenturu, která vám sedne. Bude s vámi mluvit lidsky, budete si rozumět, pomůže vám komplexně - se správným návrhem UX designu, s business modelem, s marketingem. Nemusíte si vybírat v tendrech, můžete se spolehnout na svou intuici. Jestli bude váš business díky kvalitnímu vývoji fungovat a splácet investici, jistě to oceníte.
Nelpěte na ceně
Nízká cena v nabídce není zárukou kvality a málokdy bývá finální. Jestli vám někdo do “levné” nabídky dal 2 hodiny na testování, tak se připravte na týdny ladění všech chyb, které budete muset vypátrat sami. Při vývoji software je mnoho situací, které nemusíte domyslet a budou vás následně stát velké peníze - mnohdy větší než celá původní cena. Vybírejte vývojáře, se kterými si jednoduše sednete a chtějí s vámi spolupracovat dlouhodobě.
Hned na začátku se ptejte, jak se vám investice do vývoje vrátí
Většina zadavatelů vývoje aplikací chce, aby se jim investice brzy splatila. Proto je nevyhnutelné určit způsoby, jak se mají náklady na vytvoření vrátit. Půjde o placenou aplikaci nebo bude projekt těžit z reklamy? Bude mobilní aplikace dalším prodejním kanálem, půjde o to šířit povědomí o značce? Tomuto bodu je dobré věnovat velkou pozornost a kvalitní dodavatel aplikace by měl mít zájem na tom, aby byl váš projekt úspěšný.
Koukejte okolo
Zhodnoťte svou budoucí konkurenci. Existuje již podobná aplikace či stránka? Co ji dělá úspěšnou nebo co vám na ní přijde nepraktické? Jak se bude váš projekt odlišovat, jakou přidanou hodnotu nabízí uživatelům? Z již vytvořených řešení velmi snadno zjistíte, čeho se vyvarovat, co je naopak praktické a čeho lidé rádi využívají. Můžete si jednoduše porovnat oblíbenost a počty stažení u podobných řešení a tím zjišťovat, co bude pro váš projekt nejvhodnější.
Dbejte na jednoduchost a přehlednost
V dnešním rychlém a velmi konkurenčním prostředí je nezbytné, aby byla aplikace jednoduchá, intuitivní a aby byla pro své uživatele uživatelsky přívětivá. To samé platí pro web. Když už si někdo aplikaci stáhne do telefonu, měl by být spokojen, měl by umět vše rychle vyřídit. Vždyť proto si appku pořídil. Věnujte tedy velkou pozornost grafickým návrhům a následnému testování mobilní aplikace před spuštěním.
Nepodceňte účinný marketing
Budete chtít novou aplikaci nebo stránku propagovat? Přemýšlíte o klasické reklamě například v podobě PPC pro mobilní zařízení? Budete bojovat o lepší pozice v App Store, Google Play nebo ve vyhledávání? A co promyšlenější marketing v lokalitě vaší pobočky nebo natočení podpůrného videa? Možností je velmi mnoho a jedná se o často podceňovaný článek projektu.
Vývoj svěřte profesionálům
Ačkoliv se může zdát cena freelancera výhodnou záležitostí, ušetřené peníze se vám mohou velmi brzy vymstít - v ušlých ziscích nebo na nákladných opravách. U dobře naprogramované mobilní aplikace je potřeba počítat předem s budoucí propagací a rozvojem. Aplikace musí mít perfektní ovladatelnost, musí být rychlá a její kód je potřeba psát přehledně, aby se v budoucnu komukoliv dobře rozvíjela. Rychle sestavená aplikace bez garance profesionální vývojářské firmy se může záhy pěkně prodražit.
Proklepněte si je důkladně
Mají reference?
Jak je hodnotí klienti?
Vyvíjejí agilně?
Řídí to tam projekťák?
Jak rychle mi odpoví na maily?
Jaké používají frameworky a nástroje?
Co je v týmu za odborníky?
Jak probíhá kontrola kódu?
Zaměstnává je vůbec firma?
Mám z nich dobrý pocit?
FAQ
Nejčastější otázky
Je dražší vyvíjet mobilní nebo webovou aplikaci?
Mezi časté mýty patří, že vývoj mobilní aplikace je dražší než vývoj té webové. Není to ale pravda. Vývoj je dnes prakticky srovnatelný.
Jaké jsou náklady na údržbu aplikace?
Pokud se vyvíjí aplikace na míru, zdaleka největším nákladem je samotný vývoj aplikace. Cena za údržbu je pak oproti vývoji naprosto minimální. U středně velkých aplikací může jít o jednotky tisíc korun ročně.
Jaký je rozdíl mezi pronajatou aplikací a vlastní aplikací?
Naprosto zásadní. Zatímco pronajatá aplikace stojí zpravidla pár korun, není vaše a nemůžete jí libovolně budovat nebo třeba prodat, tak aplikace na míru stojí řádově mnohem více peněz. Aplikaci na míru je ale vaše, můžete jí vytvořit podle vašich představ a můžete na ní stavět business.
Jaké faktory ovlivňují cenu vývoje aplikace?
Je to její rozsah, propracovanost, míra automatizace procesů, míra integrací dalších systémů, může to být ale i propracovanost designu té dané aplikace. Je to podobné, jako když se staví dům na míru. Záleží často na detailech a konkrétním výběru funkcí.
Jaké jsou rozdíly v cenách vývoje iOS aplikace nebo Android aplikace?
Prakticky žádné. Vývoj iOS aplikací i Android aplikací je podobně drahý.
Je levnější nechat aplikaci vyvinout v zahraničí?
Může být. Levnější vývoj je však dnes prakticky v Rusku nebo v Indii. Tam je bohužel často velmi kolísavá kvalita vývojářů a velmi nespolehlivá domluva.
Kolik času zabere vývoj aplikace na míru?
Záleží na rozsahu toho daného projektu. Snažíme se dnes vyvíjet rozumně velké aplikace mezi 3-5 měsíci času. Rozsáhlé projekty mohou zabrat klidně i rok. Naopak nějaký jednoduchý prototyp lze vytvořit do měsíce.
Jaké jsou platební podmínky za vývoj aplikace?
Je to individuální. Jsme ale malá rodinná firma, vše je na domluvě. Platby nejčastěji rozdělujeme tak, aby se vše financovalo postupně, jak aplikace roste.
Abychom to shrnuli
Kvalitní vývoj v dnešním světě není vůbec sranda a nejde na něj dát cenovku jako na vaničku jahod. Stačí trocha nepozornosti a váš sen, stejně jako většina rozpočtu, mrknutím oka zmizí v černé díře.
Nezávazná konzultaceZajímá vás před finálním rozhodnutím více? Doporučujeme prozkoumat: