Vývoj startupu, aneb proč nestačí mít “jen” vývojáře

Tipy pro startupy

 

U nás v Pixelmate se prakticky každý den setkáváme s lidmi, kteří mají často skvělý nápad na startup. Čas od času se ovšem u zakladatelů objevují názory, že jim k realizaci stačí onen nápad a programátor, který jejich myšlenku zrealizuje a nový projekt se podaří úspěšně dostat na trh.

 

V dnešním článku sepíšeme pár rad a doporučení, jak se vyvarovat zbytečného neúspěchu hned na začátku projektu. Zakladatel se často, bez větších zkušeností se startováním online projektů, pustí do programování, a to bez základních předpokladů k úspěšnému uvedení na trh.

 

via GIPHY

Jak nejčastěji zní názory zakladatelů startupů, kde se nám hned rozsvítí varovný vykřičník?

  • “Mám geniální myšlenku, našel jsem si kamaráda programátora, tomu to ale příliš trvá. Doprogramujete mi to?”
  • “Hledám jednoho vývojáře, který by si mě vyslechl a následně mi můj projekt naprogramoval.”
  • “Dostal jsem skvělý nápad na aplikaci, ale nemám peníze na rozjezd, ani zkušenosti. Pomůžete mi?”

 

V začátcích potřebujete silného parťáka

Je obrovskou výhodou, když máte na začátku projektu někoho, kdo vám pomůže vyvarovat se těch nejběžnějších chyb při zakládání startupů. Často jde o jednoduchá doporučení, která vám pomohou ušetřit nemalé peníze a čas. Není ostuda, že nejste odborník na stavbu aplikací nebo rozjíždění startupů. Důležité je se umět takovými lidmi obklopit.

 

Obchod a marketing

Často je u technologických startupů opomíjena stránka obchodu a marketingu. Měla by to být vždy velmi důležitá část projektu a je nutné ji plánovat od samotného začátku. Je to také jedna z nejčastějších chyb, kterou začínající startupista dopustí - zadá vývoj programátorovi a nedomyslí, že každá funkcionalita projektu musí být konzultována a navržena v souladu s businessem a marketingem. Dávno jsou totiž pryč doby, kdy stačilo aplikaci umístit na appstore a tím byla zaručena její viditelnost.

 

Jeden programátor na startup nestačí

 

Prakticky nikdy není startup natolik malý, aby na něj stačil jeden programátor. Počítejte s námi - pokud jde o webovou aplikaci, potřebujete minimálně jednoho člověka na frontend, jednoho na backend a k tomu kvalitního designéra, architekta projektu a testera. Takový počet lidí vyžaduje koordinaci od projektového manažera, který celý projekt uřídí a zajistí efektivní vývoj. Pokud přidáte mobilní aplikaci, počty lidí se mohou klidně násobit.

 

via GIPHY

Financování projektu

Další důležitou stránkou projektu je samotné financování. Hned na začátku je nutné odpovědět na otázky:

  • Zvládnete dostat váš projekt na trh vlastními silami?
  • Chcete přizvat do projektu investora? Případně v jaké fázi?
  • Můžete propočítat náklady na vývoj projektu, správu a další rozvoj?
  • Máte promyšlenou příjmovou stránku projektu? Kolik by měla aplikace vydělat po prvním roce, dvou?

Tyto a mnoho dalších otázek je potřeba promyslet před tím, než se pustíte do vývoje projektu. Vyvarujete se tak tomu, že přizvete investory v nesprávný čas a o startup přijdete nebo vám v ten nejnevhodnější okamžik dojdou finance.

 

Výběr správných lidí, kontakty a první zaměstnanci

Pro úspěch startupu je klíčový také výběr lidí do týmu. Je tomu tak vlastně ve všech oborech. Úplně jinak se vám totiž bude expandovat do zahraničí s lidmi, kteří už s tím mají nějakou zkušenost. U vývoje aplikace platí, že ji daleko rychleji a levněji naprogramujete s profíky, než s bandou studentů, kteří píšou první projekt. Zejména v začátku vám pomůžou kontakty na správné lidi, ať už jde o marketingové nebo business konzultanty, produktové manažery nebo opravdu profesionální programátory, architekty a UX designéry. V začátcích bývá téměř nemožné takový tým najít, můžete si ho ale externě najmout a s růstem projektu postupně zaměstnávat. 

 

To nejpodstatnější - partnerství

Na závěr stojí za to zopakovat, jak klíčové je mít na začátku projektu ty správné lidi. Rozjet startup není hračka, ale zároveň to nemusí být nic nereálného, pokud máte s kým věci konzultovat, na koho se obrátit i na koho delegovat méně důležité záležitosti. 

 

Nás v Pixelmate baví pomáhat rozjíždět startupy a poskytovat dlouhodobou podporu nejen při vývoji, ale i při tvorbě strategie, při expanzi a řešení všech otázek, které startupy při svém zrodu řeší. 

 

Pokud hledáte něco víc, než jen vývojáře, napište nám.

 

 

Přečtěte si také...

Poptávka odeslána

Děkujeme za odeslání.
Brzy Vás budeme kontaktovat.

Zpět na homepage